Zajímáte se o vaše pozice ve vyhledávačích, a proč někteří vaši konkurenti jsou výše, než vy? Bohužel odpověď není jednoduchá. V květnu 2021 přichází další metrika, na kterou byste se měli zaměřit.
V rámci algoritmu Google existuje více než 200 signálů na základě, kterých Google zařadí váš web na určité místo ve vyhledávání.
Největší prohlížeč - Google upravuje svůj algoritmust několikrát do roka a je tedy nutné veškeré novinky hlídat.
Jedna z výrazných změn, která vejde v platnost v květnu 2021 je i nová metrika “core web vitals”.
Přesný překlad do češtiny je krkolomný, a proto zůstaneme u obecně používaného Core Web Vital (CWV)
Obsahuje tři základní prvky:
CSL (Náhodný posun rozložení webu)
FID (první vykreslení obsahu)
LCP (načtení největšího prvku)
Výše zmíněné části Core Web Vitals patří do jakéhosi shluku metrik hodnotící uživatelský zážitek. Momentálně má 4 části.
použitelnost na mobilních zařízeních
HTTPS certifikát
absence škodlivého obsahu
množství rušivých reklamních elementů (vyskakovací okna, apod.).
Následující část článku obsahuje podrobnější popis 3 nových prvků.
CLS - Náhodný posun rozložení webu
Jedná se o náhodné “poskakování” webu při jeho načítání.
Podle velikosti jednotlivých částí webu se zobrazují například obrázky. Správně optimalizovaný web by měl udržovat svojí strukturu do doby, než se veškeré elementy načtou.
Výsledek je číselná hodnota umístěná na ose 0 - 1. V ideálním případě byste se měli vejít pod 0,1. Do úrovně 0,25 je pak stav označen s varováním a hodnoty nad 0,25 znamenají problém.
Cumulative layout shift - zdroj: https://web.dev/
FID - První vykreslení obsahu
Tato hodnota měří dobu, za jak dlouho může uživatel se stránkou interagovat. Interakce může být kliknutí na tlačítko, vyhledávání v seznamu nebo kliknutí na interní odkaz. Tomuto času se říká FID.
Výsledná hodnota bude tentokrát v ms, v těch horších případech bude hodnota delší, jak několik vteřin.
Ideální doba načítání je do 100 ms s tím, že do 300 ms je označení oranžové - neboli “potřebuji vylepšit” a nad 300 ms se jedná o nekvalitní výsledek (červená zóna) a je nutné s webem začít pracovat.
Cumulative layout shift - zdroj: https://web.dev/
LCP - doba načtení největšího prvku
Nejčastěji jsou největšími zdroji na stránce obrázky. Běžně se setkáváme s weby, kde jsou obrázky větší než 10mb. Především na pomalejším připojení se stránky načítají velmi dlouho a šance, že uživatel odejde se rapidně zvyšuje.
Výsledné hodnocení je považováno za dobré, jestli se výsledné číslo vejde do intervalu 2,5 vteřiny. Oranžová zóna je do 4 sekund a červená zona je nad 4 sekundy.
Cumulative layout shift - zdroj: https://web.dev/
NÁSTROJE VHODNÉ PRO MĚŘENÍ CORE WEB VITAL
Způsobů měření je poměrně hodně, protože společnost Google chce, aby byl váš web co nejvíce uživatelsky přívětivý. V další části článku se můžete podívat na jednotlivé nástroje.
Nástroj, který patří do základního analytického balíčku každého webu. Pokud GSC nemáte, existuje návod na Youtube, jak ho na web dostat. Zde najdete záložku core web vitals, kde najdete nejen výsledné skóre, ale uvidíte i seznam stránek, které jsou potřeba opravit. V případě, že se z nějakého důvodu nechcete Google Search Consoli věnovat, napište nám. Vrhneme se na to.
Pěkný nástroj od Google, který Vám velmi jednoduše a bez nutnosti přihlášení poskytne potřebná data.
WebVitals - rozšíření do Chrome
SHRNUTÍ
Optimalizace webu v rámci uživatelské přívětivosti není jednoduchý proces. V některých případech může být náprava otázkou desítek hodin a může vyžadovat odbornou znalost programovacích jazyků.
Pokud chcete Váš web konzultovat, napište nám na smetanova@relative.cz nebo chodurova@relative.cz.